Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Ognik Plus Do Inkubatora - Pytanie


robertokot25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jako że chcę zbudować mały inkubator do wylęgu jaj, zastanawiałem się na kupnem termoregulatora RT-2C (około70zł), ale przypomniało mi się że posiadam jeszcze zapasowy sterownik OGNIK PLUS (jak na foto) i tak :

 

- Spełnił by swoją rolę? temp wymagana przy inkubacji to około 37,4-38c

- Kabel grzewczy 50W lub 80W musiałbym podłączyć pod wyjście wentylatora (max można podłączyć pobór 100W), bo tylko to wyjście pracuje w trybie ciągłym aż do osiągnięcia zadanej temp., wyjście podajnika pracuje w trybie przerywanym więc chyba odpada...

- Teraz kwestia histerezy : po wejściu w tryb serwisowy można ją ustawić na min 0,5c (opcja z aktywnym podajnikiem), druga opcja (podajnik wyłączony w tryb. serw.) można histerezę ustawić min 0,2c - ale ona nie działa tzn. po osiągnięciu temp. 37,5c przechodzi w podtrzymanie i zaraz po spadku temp. np na 37,4c sterownik przechodzi w tryb praca mimo że histereza jest ust. na 1,0c - czyli wychodzi że druga opcja jest lepsza? będzie bardziej stabilna temp. w inkubatorze i sterownik nie będzie cykał przy załączaniu podajnika

- Ten sterownik chyba można tylko skalować co 0,5C - można to jakoś obejść w trybie serwisowym, aby było co 0,1c? powinno chyba być bo temp. rośnie/spada co 0,1c

- Ten ognik powinien być bardziej stabilny od tego RT-2C (ludzie narzekają że jest niedokładny), Ognik wskazuje idealnie temp. w pokoju (czujka leży obok termometru zwykłego)

- Teraz kwestia podłaczenia kabla grzewczego pod wyjście wentylatora w sterowniku, kabel grzewczy ma zwyklą płaską wtyczkę, a wejście w sterowniku jest takie na 3 bolce jak w zasilaczu Pc-eta, są jakieś adaptery? czy trzeba przerabiać?

post-56717-0-88385300-1392240215_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego jeszcze chyba tu nie było :D  Weź pod uwagę, że ważne w inkubacji jest nie tylko ciepło, ale i wilgotność oraz trzeba jajka obracać. Przydałby się też jakis wentylator bo oddychac kurczaki muszą. Gotowy inkubator kupisz za 300 zł, wkładasz jaja i za 3 tygodnie masz małe. Przynajmniej jak jeszcze miałem kwokę to po 3 tygodniach były pisklaki +/- 1 dzień. Cudowne, kolorowe, rozwrzeszczane, naprawdę frajda. Kacze nieco dłużej ok. 35 dni.

A co do kabla to możesz kupić uzywany komputerowy i połączyć. Ew. w sklepie z elektroniką poszukać, może i są adaptery. Tak czy siak warto mieć drugi termometr w środku, żeby kurczakow nie przegrzać ani nie wyziębić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że trochę zaskoczyłem :) , ale po co wydawać 250-300zł (ster. RT-2C nie jest zbyt rewelacyjny), ja można to zrobić dużo taniej, konstrukcję chcę zrobić z płyty OSB lub styropianu (to mam gratis) - wymiary podstawy około 40x50cm + 30cm wysokości, sterownik Ognik PLUS od pieca mam (tylko czy się sprawdzi), higrometr też mam, wentylator mam, jeszcze trzeba by zrobić przejściówkę do kabla grzewczego (kabel grzewczy około 50zł), mniej więcej mój by się wzorował na tym :

 

http://allegro.pl/inkubator-50-60-jaj-gwarancja-i3953895512.html

 

Czekam na dalsze opinie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie osiągnie temp. zadanej przez jakiś dłuższy okres (np. 2 godziny) to uznaje, że się paliwo skończyło, zgłasza błąd i przestaje działać. Ale tak jest gdy przełączysz go na tryb z podajnikiem.

Z samą dmuchawą może być inaczej, po prostu puść go niech "grzeje" przez 10h bez przerwy (temp. zadana 50 a czujnik w powietrzu) i zobaczysz czy jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z osiąganiem temp. nie powinno być problemu,

 

- a to że podajnik będzie załaczany bez obciążenia to nie problem?,

- pewnie z wersji z wyłączonym podajnikiem powinno być lepiej - trzeba będzie to przetestować, w tej wersji histereza nie działa, czyli jak ustawię zadaną 37,5c to jak tylko spadnie na 37,4 to już wchodzi w tryb praca, obroty dmuchawy na sterowniku trzeba ustawić na maxa? żeby kabel grzewczy pracował z pełną mocą? czy może z podawaniem prądu z gniazda dmuchawy może być coś nie tak?

- a co do skalowania da się przerobić 0,1c? z poziomu menu?

 

instrukcja :

 

http://chomikuj.pl/scorpion-65/INSTRUKCJE+SERVISOWE+BUDERUS/OGNIK_PLUS_instr_serw,2451974442.pdf

 

wtyki do przeróbki znalazłem :

 

http://allegro.pl/z06-wtyk-na-kabel-zasilajacy-3-pin-ac-przejsciowka-i3970502509.html

 

Di tego wtyku był podłączył zwykły listwę 3-gniazdową do której będzie wpięty kabel grzewczy oraz zasilacza wentylatorka komputerowego żeby dobrze powietrze rozprowadzał po inkubatorze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być żadnego obciążenia, to nie jest problem.

Tak, dmuchawę ustaw na max. Oraz obroty powinny być "stałe" a nie "dynamiczne".

 

Co do histerezy to zadzwoń do producenta, bo tam jest jakiś błąd, ta histereza rzeczywiście nie działa na takich małych przedziałach, może to się gdzie indziej ustawia.

 

Ustawienia temp. zadanej co 0,5 to raczej nie zmienisz na co 0,1 na to nie licz.

 

Ale ogólnie myślę, że do tego inkubatora wystarczy.

Po prostu ustawić 37,5 i jechać bez histerezy.

W praktyce, to grzałka powinna nieco przegrzewać, tak że dojdzie do 38 po jej wyłączeniu a załączy się jak tylko spadnie do 37,4.

To jest ideał....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no taki zakres były idealny 37,4-38c, no nic pozostaje zbudować konstrukcję i zrobić testy na sucho,

 

a jeszcze co do obrotów na sterowniku :

 

- jak ustawię stałe to nie będzie możliwości regulacji na sterowniku? dobrze rozumiem?

- a może te regulacja obrotów mogła by posłużyć obniżeniu mocy kabla grzewczego? zakładając że temp otoczenia jest stała i wyregulować tak że kabel będzie działał cały czas z niższą mocą i będzie utrzymana stała temp. w inkubatorze? ale czy można tak robić? nic się nie spali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz stałe to dalej będzie możliwe ustawienie obrotów innych niż 100%. Ta funkcja (dn) jest używana w momencie gdy dmuchawa startuje, żeby robiła to dynamicznie, czyli stopniowo od małej do zadanej mocy.

To jest tu niepotrzebne.

 

Ale ustawienie obrotów na inny poziom niż max to w sumie też ciekawy pomysł.

Nic się z tego powodu nie spali, grzałka to idealne obciążenie do tego typu regulacji, na pewno łatwiejsze niż dmuchawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bo inkubator będzie ze styropianu i gdybym kupił za mocny kabel grzewczy, to przy zadanej temp. 37,5c gdy sterownik wyłączy kabel grzewczy (jego moc zależy tylko od jego długości) może być na tyle ciepły że temp. może niebezpiecznie wzrosnąć sporo powyżej zadanej np. do 38,5-39c.... a tym obrotami dmuchawy na sterowniku (zakres 0d 1 do10) mógłbym obniżyć moc kabla np. na 30W - jęśli była by taka potrzeba - żeby wyeliminować zbyt duży skoki powyżej temp. zadanej - co o tym myślicie?

 

inkubator będzie gdzieś o wymiarach wnętrza (wykonany z samego styroduru lub z płyty OSB wyłożonej styro) max : 40x50cm (podstawa) i około 30-35cm wysokości, grubość styro 3cm lub 4cm - może ktoś mądry wyliczyłby zapotrzebowanie na energię przy założeniu że temp otoczenia około 20c a temp w inkubatorze stała 37,5c - jakiej mniej więcej mocy kabla musiałbym użyć.

 

kabel grzewczy coś takiego :

 

http://allegro.pl/kabel-silikonowy-grzejny-50w-dl-570cm-terra-zoo-i3951597608.html

 

montaż na wzór tego inkubatora :

 

http://allegro.pl/inkubator-50-60-jaj-gwarancja-i3953895512.html

 

wtyk do przeróbki wyjścia ze sterownika :

 

http://allegro.pl/z06-wtyk-na-kabel-zasilajacy-3-pin-ac-przejsciowka-i3970502509.html

 

powyższy wtyk będzie założony do takie listwy (zamiana wtyczek) :

 

http://allegro.pl/przedluzacz-1-5-m-listwa-zasilajaca-3-gniazdka-i3958020921.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zapytam, sprawdziłem próbówką wyjście dmuchawy ze sterownika i lewym i prawym wyjściu pokazuje że jest prąd (tryb spoczynku) oraz w trybie praca tez pokazuje na lewym i prawym prąd, więc dlaczego w trybie spoczynku po podłączeniu dmuchawy ona nie działa, natomiast po właczeniu tryb praca dmuchawa się załącza.

 

Jak to prawidłowo połaczyć z wykorzystaniem :

 

http://allegro.pl/przedluzacz-1-5-m-listwa-zasilajaca-3-gniazdka-i3958020921.html

 

oraz :

 

http://allegro.pl/z06-wtyk-na-kabel-zasilajacy-3-pin-ac-przejsciowka-i3970502509.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

i tak inkubator już zbudowany z styroduru + wentylator + kabel grzewczy, wydaję się że sterownik zda egzamin :

 

- Mam skok temperatur między 37 a 38c, czy zdjęcie miedzianej otuliny czujnika zwiększyłoby jego czułość (na końcu jest kawałek cienkiej miedzianej rurki)? po prostu chyba wolniej reaguje niż termometr rtęciowy i stąd te skoki temp.

- Temp. zadaną na sterowniku ustawiłem według wskazań trzech termometrów włożonych do inkubatora i jest to 36,5c (nastawy co 0,5c) żeby w środku było między 37a38c.

- W sterowniku po wejściu w opcje serwisowe wyłączyłem podajnik oraz zostawiłem płynny start dmuchy bez histerezy (na dynamicznym - min. histereza to 0,2c), moc kabla grzewczego i wentylator od komputera reguluję obrotami dmuchawy Ognika PLUS po tych zmianach w menu głównym zostały mi takie opcje :

 

Pr. od 1 do 15 (co to jest?)

P. od 0 do 90 (co to jest?)

ob - to obroty dmuchawy

 

- mogę coś jeszcze zrobić aby vardziej stabilnie utrzymywał temp.?

 

W tym temacie jest link do ustawień podobnego sterownika :

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17022-sterownik-ognik-plus-jak-zmieni%C4%87-histerez%C4%99/

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P i Pr to pewnie ustawienia co ma robić sterownik gdy nie grzeje (kablem grzwczym).

Jedno to czas przerwy między przedmuchami (być może 1-15 minut) a drugie to czas przedmuchu (tu: załączenia kabla, być może 0-90 sekund).

Piszę być może bo nie pamiętam które jest do którego, ale możesz to łatwo sprawdzić, bo diody sterownik ma i pokazuje co robi.

 

Ten wentylator od komputera to co robi?

Obawiam się, że podłączenie wentylatora komputerowego do tego sterownika grozi uszkodzeniem jednego i drugiego, mam nadzieję, że tego nie robiłeś.

 

Miedzianej rurki nie zdejmuj, ona raczej stabilizuje pracę czujnika ale nie wprowadza dużej bezwładności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- podłaczyłem wiatrak od PC pod zasilacz regulowany 3-12V (wyjście) i 230V (wejście) i dopiero do listwy i pod sterownik, działa prawidłowo, dlaczego ma się popsuć?

- sprawdzę te P i Pr, pobawię bo może tym dało by radę zniwelować skoki temp., ale czy temp. zadana tak czy tak zrobi swoje i odłączy? żeby nie przebijało za bardzo w górę temp.?

- a i jeszcze zauważyłem coś takiego że jeśli jest zadana temp. 36,5c, to gdy sterownik jest w trybie praca i jest już na wyświetlaczu 36,4c (czyli 0,1c przed osiągnięciem temp. zadanej) to sterownik podaje mniej prądy na wyjściu- widać to bo całość mam podpięte pod miernik zużycia prądu (spadek jest powiedzmy z 26watt na 16-17 watt) i oraz słychać po zmianie obrotów wentylatorka PC, najlepiej to widać gdy temp ma wyświetlaczu sterownika waha między 36,3-36,4c (słychać po obr. went. PC i na watomierzu skoki).

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.