Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dołączenie Bojlera Do Istniejącej Instalacji Z Podkowa


buru83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mój problem dotyczy instalacji c.w.u .  Mianowicie sytuacja wygląda tak  :  obecnie w domu woda ciepła jest dostarczana tylko i wyłącznie z podkowy z kuchni. Bojler jest bez wężownicy i znajduje się na strychu.(jak na rys.) .   Rok temu założyłem instalacje c.o ale z braku funduszy nie zrobiono c.w.u.  Teraz moje brzmi; czy w sytuacji jak na dołączonym schemacie  mogę dołączyć drugi  bojler  z wężownica do istniejącej instalacji? Na schemacie oznaczone jako przerywane linie. Tu nasuwa mi się pytanie czy woda z dolnego bojlera będzie wędrować wpierw do górnego? A gdy osiągnie temp. zacznie nagrzewać się dolny bojler? Gdy odkręcę kran na parterze to ciepła woda poleci z którego bojlera? Wg mnie wpierw z dolnego i w miarę spadku temp. w dolnym zacznie się dołączać bojler górny. Nie wiem czy dobrze myślę. Na schemacie nie rysowałem pompek i całego osprzętu co oczywiście jest w układzie. post-12440-0-69364300-1384756541_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

dwa zasobniki to problem, zwiazany ze sterowaniem i "zastaniem wody"

 

najlepszym rozwiazaniem to wymienic zasobnik na strychu na zasobnik z mozliwoscia podpiecia podkowy i zasilania z c.o.       wtedy masz mniej problemow,że tak powiem z wyborem dostawy ciepła (c.o. lub podkowa------zródła ciepla moga pracowac razem lub kazde z osobna)

 

jedynym problemem to dociagniecie c.o. na strych i sterowanie ładowania zasobnika ,ale jest to do przeskoczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to tak zrobić podkowa będzie grawitacyjnie grzała tylko górny zbiornik . Przy pracy CO grzane oba zbiorniki wtedy górny będzie dostawał już podgrzaną wodę z dolnego . Obwód CWU jest szeregowy więc nie ma opcji zastania wody w żadnym zbiorniku . Przy pracy tylko podkowy woda grzana w górnym zbiorniku , dolny tylko jako przepływ zimnej .

Pozdrawiam

post-25240-0-33748800-1384770657_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie

 

polaczenie dwóch zasobnikow równolegle na we(zimna - zimna)/wy(ciepla-ciepla) wody uzytkowej jest mozliwe,ale funkcjonalnosć bedzie znikoma.........

 

trzeba by zamontowac jakas pompe cyrkulacyjna aby mieszala wode pomiedzy zasobnikami, aby byla jako tako stala temp ciepłej wody w obydwóch zasobnikach

 

 

grawitacyjnie moze obkreci ,choc jestem sceptycznie nastawiony ze wzgledu na wystepujace  opory hydrauliczne w obiegu ciepłej wody uzytkowej

 

a gdy otworzysz krany z woda uzytkowa  to "grawitacja "przestanie istniec.... a kran bedzie pobierał sobie ciepla wode z tego zasobnika ktory bedzie miał dla wody mniejsze opory hydro

 

na rys  zasobnik cwu na strychu ma jak mysle zle wpiete zasilanie zimnej wody uzytkowej (zakladam ze to bład w rysunku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to tak zrobić podkowa będzie grawitacyjnie grzała tylko górny zbiornik . Przy pracy CO grzane oba zbiorniki wtedy górny będzie dostawał już podgrzaną wodę z dolnego . Obwód CWU jest szeregowy więc nie ma opcji zastania wody w żadnym zbiorniku . Przy pracy tylko podkowy woda grzana w górnym zbiorniku , dolny tylko jako przepływ zimnej .

Pozdrawiam

tez myslałem o kaskadzie ale buru83 nie chce niczego rozkuwac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma potrzeby stosowania żadnej pompy mieszającej ponieważ zasobnikiem nadrzędnym jest zasobnik na strychu i z niego jest zasilana instalacja CWU .

dako1970  chyba nie rozumiesz jak to działa .

Układ grzewczy jest tutaj równoległy przy pracy kotła CO ale układ CWU jest szeregowy tzn. woda nieważne czy gorąca czy zimna ( w zależności czym grzejemy podkowa czy piec CO) ale przepływa najpierw przez dolny wymiennik a następnie trafia do górnego na wejście zimnej wody a wychodzi wyjściem ciepłej wody na instalację Nie ma innego wyjścia na instalację CWU . Nie ma również mowy o żadnej grawitacji w przypadku CWU , przepływ następuje w momencie otwarcia punktu poboru (np. kran z ciepłą wodą )

Na rysunku jest tak jak ma być wykonane połączenie ale żeby było jasne to jeszcze napiszę

CWU- przepływ

Ujęcie zimnej wody ->wejście dolnego zasobnika ->zasobnik dolny  ->wyjście dolnego zasobnika ->wejście górnego zasobnika ->zasobnik górny ->wyjście górnego zasobnika -> punkty poboru CWU

 

Układ grzewczy zasobników obwód CO

Podkowa w piecu => zasobnik górny -> powrót CO

 

kocioł CO             =>  zasobnik górny    -> powrót  CO

                             =>  zasobnik dolny    -> powrót  CO

"nie chce nic ruszać " - woda to woda nie fale radiowe - bezprzewodówką/ Wi Fi  się nie da

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mac 65 to rozwiązanie wydaje się być najbardziej przystępne.  Ale jedno pytanie jeszcze mnie nurtuje. Czy połączenie pieca z podkową jest niezbędne do pracy tego układu? Nie da się połączyć szeregowo tylko zasobników? ( odnośnie przyłącza zimnej wody to są zabezpieczenia. Rysunek uproszczony dla czytelności.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle , Żle  Żle wszystko do d...y

 

Teraz zauważyłem  że zasobnik na górze jest bez wężownicy . Cały układ nie będzie funkcjonował bo woda kotłowa  miesza się z bieżącą w górnym zasobniku . Górny zasobnik nie jest wymiennikiem tylko zasobnikiem za chwile to poprawie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje.  Pewnie nic z tego nie będzie. Jeszcze w tej sytuacji górny zasobnik jest bez wężownicy wiec woda pitna mieszała by się z CO. Ogólnie chodzi o to że w zimie woda była by  grzana w 98% z podkowy. A w lecie czasem zapalić w kotle CO. Ale faktycznie woda zbyt długo by stała. Czyli kapitulacja? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz gotowca  trochę to droższe rozwiązanie no ale inaczej nie chce wyjść . Pompa cyrkulacyjna CWU w szeregu z zaworem kierunkowym. Zawór kierunkowy żeby zimna woda nie cofała się do instalacji ciepłej wody . Pompa ma się uruchamiać tylko wtedy gdy wzrośnie temperatura na wyjściu z wymiennika CWU w piwnicy ( i tam trzeba zainstalować czujnik do sterowania pompą obiegową ) a nastąpi to tylko przy pracy kotła CO.

Obieg grzewczy z kotła CO znikną więc nie ma kucia . Wymiennik z wężownicą w piwnicy ma na środku bocznej ścianki ( dekiel prawy lub lewy ) otwór do umiejscowienia grzałki , należy go wykorzystać . Jeżeli otworu nie ma to bypass z pompą należy podłączyć na wejście zimnej wody z sieci ale wtedy od strony zasilania z sieci należy dać taki sam zawór kierunkowy .

Jak coś niejasne to pisz .

post-25240-0-45885400-1384795663_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam podepnę się do tematu czy takie podłączenie jak na rysunku jest dobre bo też chciałem podłączyć 2 bojlery a nie chce likwidować starego na podkowe.

Bedzie pompa na cyrkulacje cwu i do co żeby na bojler szło i mam pytanie jest jakiś uniwersalny sterownik do tych pomp tzn zeby był 1 i obsługiwał 2 pompy. Czy do każdej musze osobny kupić i czy do tego bojlera od podkowy wkładać jakiś czujnik czy wystarczy tylko ten co na obrazku ?

ps. Przepraszam za błędy ort.

post-16735-0-67132400-1435589548_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.