Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja Instalacja Co W Domu, Prośba O Ocenę


Piotrek88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Właśnie hydraulik zaczął robić mi instalację grzewczą w domu.

Piec mam Defro 12kW Optima Komfort

 

Naczynie w zbiorcze 20l, rurka do zbiornika 3/4 więc będzie fi koło 20mm

 

Ciekawe podłączenie naczynia, proszę o ocenę.

Nie będzie pompka pchała do naczynia wody ? (Nie będzie nadmiernie nagrzewać naczynia zamiast bojler przy zakręceniu wody na grzejniki?)

Hydraulik twierdzi że nie.

 

W załączniku mój schemat.

post-54007-0-88945800-1380653673_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli tylko jedna pompa kotłowa ,która pracuje w c.o i c.w.u. to mozesz sie spotkac z dosc czesta sytuacja ze nie bedziesz miał ciepłej wody w kranie ,dlatego że w przypadku wygaszania pieca pompa bedzie odbierac ciepło z wymiennika cwu. Podłaczenie jak wyżej napisano bezposrednio do kotła (grawitacja) lub zastosować pompe ładujaca w obwodzie cwu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam po przerwie.

Instalator zrobił mi jednak instalację tak jak to narysowałem na schemacie w pierwszym post-cie.
Chciałem aby naczynie wyrównawcze było zaraz przy wyjściu z kotła, (tak jak na tym schemacie poniżej), ale hydraulik powiedział że w ten sposób nie może być przed pompą bo nie będzie to działać, czy to prawda że tak jak teraz narysowałem to by nie działało ?

Ale mam problem z tym, jak się więcej pali w kotle to w pompie cały czas słychać jakby zabierała powietrze, niezależnie od temperatury jak otworzę więcej popielnik to może być i 50stopni i już po chwili słychać jakby cały czas powietrze przez nią przepływało z wodą. Czy to normalne zjawisko ? Jak się już ustabilizuje temperatura na załóżmy 60st.C to jest ok, ale ju żeby utrzymać 70st.C to cały czas to powietrze słychać jakby leciało przez pompę. Może jest gdzieś błąd, w naczyniu umiejscowieniu pompy ? 

Mam też jeszcze jedno pytanie.
Zanim zacznę szukać fachowców, to chciałbym być bardziej zorientowany w temacie.
Mianowicie, chodzi mi o dołożeniu podłogówki w łazience.
Czy jest to możliwe ?
Mam grzejnik i oprócz tego chwiałbym mieć ogrzewanie podłogowe w samej łazience, powierzchnia łazienki 3,7 m^2

Podłogi są nie ocieplone, pod łazienką jest nieogrzewana piwnica.
Planuje ocieplić strop od piwnicy styropianem 5cm tj. 16 m^2

Czy mogę dać styropian z dwóch stron, z góry i od dołu ? Chodzi o samą łazienkę gdzie ma być podłogówka.

W tej chwili temperaturę na piecu utrzymuję około 70 stopni, przy większych mrozach 80 stopni.
Czy podłogówka nie będzie się nadmiernie nagrzewać przy tak wysokiej temperaturze zasilania ?
Czy muszę mieć rozdzielacz do tej podłogówki w samej łazience ?

Jeden z sąsiadów jak mu fachowiec zrobił ogrzewanie podłogowe w łazience tak w ogóle nie da się odpowietrzyć, i grzeje grzejnik a podłoga nie. Więc jak by to najlepiej było podłączyć, czy można wziąć to zasilanie co idzie do grzejnika, i wpiąć się do podłogówki ?
Gdzie zainstalować odpowietrznik w takim razie ? I jak to odpowietrzać ?

W internecie jest dużo na temat ogrzewania podłogowego ale raczej na cały dom, wtedy są rozdzielacze i inaczej to funkcjonuje, a ja bym chciał tylko łazienkę, i tutaj nie mogę znaleźć informacji czy w ogóle takie rozwiązanie jest możliwe do wykonania ?

Pozdrawiam
Z góry dziękuję za pomoc.

post-54007-0-46328000-1387980002_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój ostatni schemat jest dobry - ten z pierwszego postu był zły!

Zamiast zadawać pytania coraz bardziej szczegółowe poszukaj innego hydraulika, który może wykona ci prawidłowo podłogówkę.np na zaworze RTL czyli bez rozdzielacza i prawidłowo podłączy NP 

Strop możesz ocieplić z obu stron ale uważaj aby wilgoć, którą odetniesz w murze dwustronną izolacją cieplną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ja, co nie jestem hydraulikiem miałem jednak lepszy pomysł na podłączenie naczynia niż hydraulicy co montują regularnie centralne, na dodatek pod moją nieobecność gdy byłem w pracy przed zaworami nie dali mi śrubunków i teraz gdy zajedzie potrzeba nie będę miał jak wymienić m.in zaworu 1 1/2 na grzejniki, i jeszcze paru innych.

 

Ale jednak zrobili mi instalację, według 1 schematu. Za bardzo nie miałem wyboru bo robiło się zimno a nie mogłem już znaleźć innych fachowców, a ponoć Ci byli najlepsi z tych dostępnych. Czy zatem może zostać ta instalacja z tego błędnego schematu czy trzeba ją koniecznie przerobić jeśli chodzi o podłączenie tego naczynia wzbiorczego?. Czy może już tak pozostać z tym wyprowadzeniem tego naczynia tam gdzie jest ? Chciałem aby mi zrobili tak jak w tym ostatnim schemacie co podałem ale powiedzieli że tak nie będzie, no to się już nie kłóciłem, w końcu robili prawie cały czas te instalacje u różnych ludzi.

 

A hydraulika teraz będę miał czas więc postaram się poszukać innego, ale chciałbym wcześniej coś wiedzieć, bo powie mi tak, ja nie będę zorientowany to zrobią a potem okaże się że źle. Puszcze na podłogówkę 80stopni i będzie za ciepło.

A czy puszczając temp na podłogówkę 80stopni to przy zaworze ograniczającym, nawet jeśli zamknie przepływ to czy nie będzie tak jak z grzejnikiem, jak mam 80stopni zasilanie, to przy przymkniętym częściowo grzejniku jego góna część nadal jest gorąca, zaś dolna część i powrót jest zimny. Czy z podłogówką nie będzie tak że na połowie podłogi nie będzie dało rady stanąć, zaś na drugiej części będzie już woda zimna ?

 

A co to jest ten NP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NP- pardon  - naczynie przelewowe lub wzbiorcze otwarte.

Koniecznie musisz przerobić podłączenie NP wg drugiego schematu - może być wzrost ciśnienia w instalacji i instalację może roz.......ć.

Tym bardziej że pewnie nie masz zaworu bezpieczeństwa na kotle.

 

Co do podlogówki to poczytaj o zaworach RTL- do 10m2 podłogi jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NP- pardon  - naczynie przelewowe lub wzbiorcze otwarte.

Koniecznie musisz przerobić podłączenie NP wg drugiego schematu - może być wzrost ciśnienia w instalacji i instalację może roz.......ć.

Tym bardziej że pewnie nie masz zaworu bezpieczeństwa na kotle.

 

Co do podlogówki to poczytaj o zaworach RTL- do 10m2 podłogi jak znalazł.

A możesz napisać dlaczego w tej konfiguracji może wzrosnąć niebezpiecznie ciśnienie ?

I w jakim przypadku?, użytkuję tak instalację już z pół roku.

Raz mi się zdarzyło że zamknąłem sobie na grzejniki i powrót z grzejników i zapomniałem otworzyć zawór na wymiennik. Wszystkie zawory które można było zamknąć to pozostały zamknięte, temperaturę miałem ponad 120st.C gotowało za*******e, ale bez paniki przymknąłem popielnik, nie puszczałem też ani na centralne ani na wymiennik, pompa też nie chodziła, pogotowało z 5 minut jeszcze i przestało, za pół godziny temperatura spadła do 80st.C i puściłem na wymiennik.

 

W jakiej więc sytuacji może być niebezpiecznie?, teraz zima to nie chciałbym tego teraz przerabiać.

Hydraulik który mi to robił to jest z papierami, robił ponoć instalację w szpitalach i blokach. Więc nie wiem czemu on twierdzi że nie będzie tak ja ja narysowałem, czyli rura wzbiorcza zaraz przy kotle w tej konfiguracji.

No ale większość schematów w internecie ma właśnie naczynie jako pierwsze, przy wyjściu z pieca, więc nie wiem dlaczego on tak zrobił.

Teraz to już mam mętlik w głowie :)

 

 

 

post-54007-0-76265600-1388066744_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl na chłopski polski rozum - przy braku prądu obecnie wzrost ciśnienia w instalacji CO może doprowadzić do podniesienia kuli zaworu i wyrównania ciśnienia w instalacji - jak ty to napisałeś opadowego- którego  prawidłowa nazwa to zawór różnicowy.

 

Zawór różnicowy stosuje się przy kotłach na paliwo stałe, gdy obieg wody jest wymuszony przez pompę wody. Zadaniem zaworu jest niedopuszczenie do przegrzania kotła. W trakcie normalnej pracy kotła gdy pracuje pompa obiegowa  zawór pozostaje zamknięty. W przypadku braku prądu, zawór pod ciśnieniem wody otwiera się i umożliwia przepływ wody do dalszej części instalacji pomijając pompę. Dzięki temu zachowany jest przepływ wody(grawitacyjny) przez kocioł co zapobiega przegrzaniu kotła. Dzięki temu centralne ogrzewanie jeśli jest grawitacyjne sprawnie funkcjonuje nawet w sytuacji awarii pompki.

 

Ale !

Po pierwsze takie rozwiązanie może się  zawsze przyciąć - szczególnie przy braku prądu do pompy- panowie Teodoryk i Ksawery to najnowsze przykłady działania siły natury.

Jak braknie prądu to może się zawór różnicowy nagrzewać, kulka przykleić do obudowy i co wtedy? - Duże bum przez:  Zawór bezpieczeństwa lub jeszcze  większe przez sam kocioł.

 

Przepisy obecne mówią wyraźnie że na drodze do naczynia wzbiorczego nie może być żadnych zaworów a u ciebie jest - czyli instalacja nie jest zgodna z obecnymi przepisami.

 

Hydraulik może być dobry ale przepisy się zmieniają a hydraulicy, z resztą inni fachowcy też powinni pomysleć o samokształceniu i doskonaleniu zawodowym- to tak jak dawniej na czewonym świetle można było skręcić w prawo a teraz musi być strzałka do skrętu.

 

Popatrz jak najprościej to przerobić i zasugeruj przeróbkę.

Najgorsze sytuacje się zdarzają gdy nie ma nas w pobliżu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Piotrek88. Norma o naczyniach wzbiorczych (NW -różnie to urządzenie różni użytkownicy nazywają) mówi wyrażnie :na rurze bezpieczeństwa (wznośnej) od kotła do NW nie może być żadnej armatury i jak najmniej załamań.Dziwny i podejrzany ten Twój hydraulik, Nie zna norm ,które go obowiązują. Zawór różnicowy jest już armaturą.Dalej opisał kol. Sambor.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej Piotrek88 bez obrazy ale ty z nasz kpisz!

 

Od początku tematu - 01 10 2013  piszesz że chcesz wykonać instalację - oczywiście dobrze i zgodnie z przepisami a następnie pokazujesz na forum "arcydzieło" o którym pisali koledzy na początku tematu że jest źle! 

Dodatkowo stosujesz ciekawa linie obrony - tego partactwa, tak partactwa, 

 

 

Czyli ja, co nie jestem hydraulikiem miałem jednak lepszy pomysł na podłączenie naczynia niż hydraulicy co montują regularnie centralne, na dodatek pod moją nieobecność gdy byłem w pracy przed zaworami nie dali mi śrubunków i teraz gdy zajedzie potrzeba nie będę miał jak wymienić m.in zaworu 1 1/2 na grzejniki, i jeszcze paru innych.

 

Plus dodatkowo bronisz ich i nieprawidłowo wykonanej roboty 

 

 

Hydraulik który mi to robił to jest z papierami, robił ponoć instalację w szpitalach i blokach.   

 

Co jest żadnym argumentem , a nawet go obnaża - widząc stan techniczny, naszych szpitali oraz budynków wielomieszkalnych.

 

PS 

Ostatnio w jednym ze szpitali warszawskich był przetarg na remont ( wymianę) hydrauliki - wygrała firma która swoją robociznę wyceniła na 8,7zł+ 60%  narzutów - czyli jakich musi mieć hydraulików 

 

PS2

Jak ci inni mówią  że jest źle to posłuchaj , a nie szarp się jak ryba na wędce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych odpowiedziach nachodzi mnie żeby to przerobić.

Tylko jak to się będzie miało na sprawność działania instalacji co.
Rura wzbiorcza będzie minimalnie poniżej pompy, tylko czy przy starcie pompy nie będzie wyciągać wody z naczynia ?
Zamiast pociągnąć wodę z pieca to lżej będzie miało zassać z naczynia ? Czy się mylę ?

Jak to wpłynie na działanie pompy, grzanie, odpowietrzanie, będzie lepiej, gorzej czy nie ma znaczenia ?

Może i głupie niektóre pytania ale chciałbym po prostu to wiedzieć jeśli można :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość instalacji zaznaczyłem na foto.

W ramach sprostowania, 6 grzejników panelowych na górze nie ma odpowietrzników tylko piony wyprowadzone na strych, zaś w łązience i kuchni gdzie zakładałem grzejniki aluminiowe nie mają już pionów na strych tylko odpowietrznik z drugiej strony grzejnika, (ręczny) i tutaj dość często mi się to zapowietrza i te grzejniki dwa nie grzeją. Średnio raz na 4 dni muszę odpowietrzać.

 

Aha, od spodu kotła to będzie te 3m co zapisałem an foto + kocioł Defro Optima Komfort - on ma około ponad 1m, więc naczynie od spodu kotła będzie na wysokości około 4 metrów, może niecałe

post-54007-0-04242000-1388089273_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pompka ruszy i będzie pchała wodę w obieg to gdzieś ta woda zawróci i wpadnie spowrotem do pompki od dołu. A skoro będzie cisnąć sie ta woda od dołu to łatwiej będzie pomnce pobrać właśnie ta wodę a nie z naczynia. Ja mam nisko bańkę przelewowa i jest spoko. Sambor wie coś na ten temat. Sambor a jak to będzie sie  odpowietrzać skoro rurka do zbiornika ucieka w bok. W tym momencie jest to tylko w razie zagotowania a mogło by słuzyc jako odpowietrznik i do zagotowania. ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz rozebrać lub poprawić to zrób dobrze!

Piszesz że dodatkowo ci się zapowietrzają grzejniki a chcesz myśleć o podłogówce - przerób to wg tego wzoru to dodatkowo nie będzie się zapowietrzać

Kolego @1973 - uwzględniłem postulaty nie zapowietrzania - a Piotrek hydraulika weź innego - bo jeszcze gotów się czegoś więcej nauczyć ;)

Dodatkowo na pionach ( strych powinny być odpowietrzniki)

post-18578-0-63957800-1388091679_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor korzystając z okazji chcę Ci jeszcze raz Podziękować za pomoc i cierpliwość którą mi okazałeś. Zrobiłem tak jak radziłeś i przerobiłem swoją instalację i działa OK. Teraz jestem zadowolony. Szacun dla Ciebie SAMBOR. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz rozebrać lub poprawić to zrób dobrze!

Piszesz że dodatkowo ci się zapowietrzają grzejniki a chcesz myśleć o podłogówce - przerób to wg tego wzoru to dodatkowo nie będzie się zapowietrzać

Kolego @1973 - uwzględniłem postulaty nie zapowietrzania - a Piotrek hydraulika weź innego - bo jeszcze gotów się czegoś więcej nauczyć ;)

Dodatkowo na pionach ( strych powinny być odpowietrzniki)

W ten sposób z całą pewnością byłoby najlepiej.

Lecz to by skutkowało koniecznością przerobienia całej instalacji wokół kotła.

 

Bez problemu mógłbym to przerobić w ten sposób.

Czy tak będzie dobrze ?

post-54007-0-82662300-1388315406_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też się będzie zapowietrzać ale w mniejszym stopniu- i ty dobrze wiesz dlaczego, tylko chcesz akceptacji ( nawet milczącej) złego pomysłu.

 

Ale jak masz robić bez nakładu i najprościej to rób.jak chcesz. - twoja instalacja i twoja kasa

Tylko nie pisz z miesiąc że się  zapowietrza lub że nie możesz odpowietrzyć podłogówki - którą podobno chcesz wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko wiedzieć czy stosując czwórnik, z jednej strony pompa z drugiej naczynie nie będzie problemu.

Ale dziękuję za odpowiedź.

 

Nie twierdzę że to będzie poprawnie, ale to na chwilę obecną jestem w stanie sobie przerobić.

 

A z tym zapowietrzaniem to szczerze powiedziawszy nie do końca rozumiem.

No bo jeśli by to miało działać tylko grawitacyjnie to naczynie gdyby było wpięte rurą wzbiorczą pionowno od zasilania kotła to powietrze ucieknie do góry.

Ale już z pracującą pompą, to czy mając też naczynie wpięte tak jak być powinno do góry bezpośrednio, to czy pompa i tak nie pociągnie powietrza razem z wodą w obieg co ?

 

Mam zamiar dołożyć do tego instalację solarną, taką nieoryginalną własnej roboty którą planuję sam wykonać bez hydraulika, więc wtedy będę mógł przerobić tak jak trzeba z tym naczyniem, ale to w lecie.

Tutaj będę miał prośbę o ocenę schematu, bo nie wiem czy to tak będzie działać jak sobie wymyśliłem, z jednym wspólnym naczyniem wzbiorczym otwartym, panele z dwóch grzejników stalowych byłyby na daszku nad gankiem.

 

Później dołączę schemat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny hydraulik powiedział, że mam bardzo dobrze zrobione i nie przerobił mi instalacji.
Powiedział że tutaj się nie da nic zrobić inaczej.

Więc pozostaje przy tym co mam narazie.
A słoneczne mówił że raczej trzeba drugą pompkę mocniejszą bo ta podnosi do 3,5m, a tam potrzeba około 4m podnieść.
Mówił że pompka do 6m kosztuje 160zł więc nie opłaca się wpinać do tej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.