Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hamech Kd Co O Nim Myślicie


dromore

Rekomendowane odpowiedzi

witam- co myślicie o tym kotle http://www.hamech.pl...newFormButton?? wygląda ciekawie , konstrukcja wg.producenta do drewna pytanie jak by sobie radził z węglem, dostępne tylko 10kw i 14kw więc mały wybór, sterownik pobór prądu 140w więc nie mało

czekam na opinie miłej lektury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak producent wykona w kotle:

1. Ruchomy ruszt. Dla mnie to jest szczególnie ważne.

2. Powietrze wtórne. Na rysunkach go nie ma, a w opisie jest. Jak jest w rzeczywistości?

3. Napisze, że można jako paliwo stosować węgiel kamienny.

4. Rozszerzy typoszereg o moce np. 18 kW i 22 kW.

5. Zlikwiduje przepustnicę w czopuchu.

to będzie jeden z lepszych kotłów na rynku.

 

Przy króćcach DN25 mm na grawitacji raczej nie pociągnie.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ideał to nie jest, ale chyba najciekawszy dolniak z tak niską mocą 10kW. Co do powietrza, na rysunkach widać coś jakby podawanie powietrza wtórnego kanałem idącym od dmuchawy przez popielnik do środka ścianki wyłożonej szamotem. Dobrze zrobione, bo powietrze będzie podgrzane, ciekawe jak z ewentualnym czyszczeniem tych kanalików?. Porównując do mojego Buderusa/Dakona producent popełnił ten sam błąd i pociągnął ruszt aż pod kanał dopalający zamiast zrobić porządny palnik z wlotem w pionowej ściance komory. Przeciwko stosowania węgla specjalnych przeciwwskazań chyba tu nie ma. Może tylko ucierpieć szamot na samym dole, ten stykający się z żarem węglowym.

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, ze poważną wadą dolniaków z pionowym wymiennikiem jest ruszt siegający poza pionowy wymiennik,powietrze pierwotne w tym miejscu bez większego oporu ucieka do komina, złe napowietrzanie opału blizej drzwiczek,nawet delikatne zawieszenie się opału spwoduje wypalenie pod wymiennikiem i zaczyna się problem ze spadkiem temp. na kotle, w tym miejscu musi być węgiel,sam sie tam nie przesunie, uważam ,że jest to poważna wada tego kotła, hefa , buderusa, dakona itp.

Edytowane przez Mikesz62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo znajoma konstrukcja ;) ale jak poprawią co nieco to może to być dobry dolniak. Jednak do drewna to bym zrezygnował z tego dmuchawca oraz dopracował podawanie PW bo takie podawanie Pw się słabo sprawdza.

 

Emus do drewna nie ma potrzeby stosowania ruchomych rusztów a do węgla ma zbyt dużą powierzchnię paleniska i za wysoko pierwsza grodź.

 

Kocioł ten nie ma 10 kW a najmniej 14 chyba że 10kW przy 30%sprawności a pisanie że szamot znacząco podnosi sprawność kotła jest trochę na wyrost albowiem co najwyżej poprawia czystość spalania

 

do drewna to będzie dobry kocioł ale nie najlepszy a do węgla to szkoda zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to super kociołek na drewno . Dmuchawa niepotrzebna ale przecież nie musimy jej zakładać . PW podgrzane od paleniska za szamotem - to już znamy z warmeta . Nie widzę króćca na miarkownik a chyba by się przydał .

 

To teraz idąc tą drogą uwzględniając życzenia być może przyszłych klientów poprosimy wersję węglową w tym przedziale mocy oczywiście, bo popyt na to raczej jest . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie podawanie Pw się słabo sprawdza.

Bo to nie jest powietrze wtórne, tylko powietrze pierwotne którego pewna część jest kierowana w inne miejsce kotła. Jak dmuchawa stanie i klapka po dmuchawie zamknie się to w kotle nie będzie tego "powietrza wtórnego".

Powietrze pierwotne i wtórne powinno być doprowadzone do kotła z dwóch osobnych źródeł!!!

Na przykład: PP - markownik (dmuchawa), PW - otwory w odpowiednim miejscu.

 

W moim Sokole, z powodu braku otworów dla PW, mam tak doprowadzone "PW". Klapkę po dmuchawie mam rozszczelnioną. Trudno ocenić czy z tego "PW" jest jakaś korzyść. Może go być za mało, bo klapki nie można za dużo rozszczelniać.

 

 

Emus do drewna nie ma potrzeby stosowania ruchomych rusztów

Rozumiem, że jak w kotle na drewno (dowolnego typu) przez tydzień ciągle pali się drewnem to nie ma potrzeby otwierania rusztu pionowego i używania pogrzebacza do przegarniana popiołu na rusztach.

Czyli tydzień bez grzebania będzie można palić, bo popiół nie zablokuje dopływu powietrza pierwotnego do paliwa. Trudno mi w to uwierzyć.

Jak kocioł ma ruchome ruszta to nie ma obowiązku ich używania.

Edytowane przez emus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak moc pasuje to jako tako kiedyś też się nad tym kotłem zastanawiałem jednak żaden gotowy kocioł mi nie pasował (budowa albo cena) znalazłem forum a na nim Przemysława2ar i wspólnie wymyśliliśmy kocioł który został zbudowany i pracuje poprawnie mimo że trochę przesadziłem z mocą to spala czysto (widać cegły przez RCK a nie tylko sadzę i smołę)

 

wracając do tego kotła jak do ciągłego palenia to przegroda za wysoko i brak odpopielania i powietrza dopalającego można poprawiać ale co z gwarancją?

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Emus a co ty byś chciał przegarniać przy drewnie na żeliwnym ruszcie? przecież drewno wypali ci się na biały pył no chyba ze masz na myśli odpady poprodukcyjne płyty itp. Moja praca przy piecu polega na wyrzuceniu popiołu i wyczyszczeniu wymiennika a nad ruszt w ogóle nie zaglądam (kobieta uzupełnia drewno)

Oczywiście że jak ma ruchome ruszta to nie trzeba ich używać ale one kosztują i wymagają serwisowania poza tym pokaż mi seryjny kocioł z rusztem żeliwnym sztabkowym i przegarniacz rusztu (to wcale przy tym typie rusztu nie jest takie proste)

 

W tym przypadku większość popiołu zostaje wyrzucona przez dmuchawca do wymiennika i komina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.