Skocz do zawartości
IGNOROWANY

KMG 1


bogdan

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu czytam wypowiedzi na forum dotyczące pieca KMG-1. Jestem jego użytkownikiem od jesieni 2006. Moje boje z tym piecem skłoniły mnie do napisania o moich doświadczeniach z ciekawości co Państwo o tym wszystkim sądzicie. Wcześniej miałem piec olejowy- super komfort, lecz ceny oleju zabójcze. Więc sprzedałem go (o dziwo są jeszcze ludzie gotowi kupić piec na olej). I niestety mam mieszane uczucia co do użytkowania tego pieca. Na początku okazało się że mam uszkodzony sterownik (błąd programowy) - nie można było ustawić przepalania i piec gasł. Kontakt z producentem sterownika rewelacyjny- przysłali zastępczy nie pytając się czy mam gwarancję, ani nawet czy mam taki piec. Ale na sprawnym sterowniku piec dalej uporczywie gasł. Sprzedawca z Libiąża z Allegro poradził mi żeby założyć szyber ograniczający za duży ciąg kominowy ( komin mam wysoki o dużym światle i ciąg w nim rzeczywiście jest solidny). Skutek- piec przestał gasnąć, ale w kominie i na dachu pełno sadzy, a dym z komina czarniusieńki. Dramat. Poczytałem i doszedłem do wniosku że lekiem na całe zło jest regulator ciągu kominowego. Prosta , tania klapka z odważnikiem montowana pod wentylator, przymykająca nawiew bierny powietrza . Pomogło ale nie do końca- prostackiego szybra nie mogłem otworzyć do końca, bo gasł. Zakupiłem dodatkowy regulator ciągu montowany do komina - podobna klapka z regulowanym i skalowanym odważnikiem ( i dlatego 10x droższa?). Przymyka się gdy ciąg jest mały , otwiera stopniowo jak ciąg rośnie. Pomogło - zupełnie. Szyber jest niepotrzebny, piec nie gaśnie. Ale z ekologią ten piec raczej nie ma wiele wspólnego- obsewacje mam podobne jak niektórzy inni forumowicze. Dymek jest w najlepszym razie lekko czarny. nigdy biały. Mimo że próbowałem różnych ustawień i różnego groszku ( luzem, oryginalnie workowany z Juliusza, również od znajomych, którzy mają piece retortowe i biały dymek z komina, albo bezbarwne gorące powietrze! ). Praca ciągła bez przerwy podajnika wg ustawień fabrycznych powoduje, że groszek się spiętrza i bardziej dymi. Zmiany owarcia przesłony i siły nadmuchu nie dają większych efektów poprawy wyglądu dymu z komina. Większe otwarcie przesłony powoduje wręcz większe dymienie. Zwiększanie przerwy podajnika powoduje, że dymienie się zmniejsza, ale piec zdecydowanie wolniej się nagrzewa a powierzchnia żaru zmniejsza się . Palę ekogroszkiem z Juliusza czy Juliana- nie pamiętam, Moje obecne ustawienia: czas pracy podajnika 3 min, czas przerwy 3 min.dmuchawa 4, przesłona- otwarcie ok. 1/4. ustawienie na przekładni -3, przerwa przepalania co 10 min, czas przepalania 25 sek, opóżnienie podajnika 20 sek. opóżnienie wyłączenia nadmuchu 45 sek, temperaturą w domu steruje sterownik pokojowy, dom dobrze ocieplony 180 m kw. bojler 250 l. W mojej ocenie spala ok 18 kg na dobę, przy lekkiej zimie jaką mamy, czyszczenie wymienników najrzadziej co tydzień ( wtedy już jest dużo popiołu. To co piszą w instrukcji, że co 2 tygodnie to fikcja.), ale popiół z szuflady mógłbym wyrzucać 1x na miesiąc. Piec ma tą teoretyczną zaletę że można w nim palić wszystkim do 4 cm. W praktyce jest to wybór między ekogroszkiem a miałem. Pelety za drogie, kusi mnie, żeby spróbować owsem ( czysty załadunek) ale też za drogi. Jeżeli komuś zależy na ekologii ( a mnie irytuje czarniawy dym z komina) to wybór opału jest żaden- bo w moim rejonie ekomiału się nie kupi. Dlatego następny piec kupię retortowy. Pozdrawiam wszystkich na forum i proszę o odpowiedź: co żle robię , że jest jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panie Bogdanie.Ja tez jestem uzytkownikiem KMG-1 i miałem te same problemy co pan .Poprostu wystarczy ustawić prace podajnika na 1 min a przerwe na 1 min.Wtedy piec troszke dłuzej będzie nagrzewał ale za to mniej sadzy i biały dum. Ja w srodku pieca mam bieły proszek moze na górnej półce troszke sadzy.Pan ma za duze podawanie i dlatego panu kopci.Dostaje za duża dawkę i nie moze tego przepalić.Moze to wina opału?Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos uwagi Pana Darka. Takie ustawienia też przerabiałem. ( czyli 1min/1min. ) również zmieniałem ilość podawania na podajniku ( 2,nawet 1 stopień. ) Efekt tego był tylko taki, że piec zdecydowanie dłużej się nagrzewał z powodu małej ilość żaru palącego się w pobliżu podajnika. Ale białego dymu nigdy nie uzyskałem.

Pytanie do Pana . Jeżeli ilość podawanego węgla ma być za duża, to może zwiększyć otwarcie przysłony, ale dlaczego ziwększąc ilość podawanego powietrza nie uzyskuję lepszego spalania i dymienia , a wręcz przeciwnie, otwarcie przesłony powoduje większe dymienie z komina? Spróbuję zrobić jak Pan radzi. A może to groszek. Pojawił się nowy pakowany więc kupię i będę testował. Przyzwyczaiłem się do tego, ale polubic sie tego nie da. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przyobiecałem sobie, że już więcej nie zabiorę głosu na temat tego pieca, ale - przede wszystkim - chciałem podziękować p. Bogdanowi za priv. e-mail. Ten piec w porównaniu do retorowych będzie dymił, bo dawka paliwa jest ściskana przez popiół i nie jest wykorzystany cały ruszt "paliwowy" na dobre spalanie. W retorowych piecach popiół jest od razu wypychany przez nową porcję paliwa, groszek stosunkowo nie jest ściśnięty i proces spalania odbywa się prawie bezdymnie. Są to rzeczywiście piece ekologiczne. W moim przypadku, żeby zminimalizować dymienie mam ustawienia 1 min/1min i codziennie rano staram się zsunąć popiół na krawędż rusztu popiołu a żar specjalnym pogrzebaczem "wzruszyć" na całym palenisku. Wówczas palenie jest z minimalną ilością dymu, przynajmniej przez pierwszych kilkanaście godzin dopóki nie zapełni się ruszt popiołem. Popiół schodzi sam bez "pomocy", ale -tak jak pan napisał - jest ściśnięty i dymi. Dlaczego nie usuwam całego popiołu do popielnika, bo z kolei czasami groszek pryska na ruszt popiołu i zostaje nie przepalony. Piece tłokowe mają tę zaletę, że nie jesteśmu uzależnieni od jednego rodzaju paliwa ekogroszku, ale za to musimy się pogodzić, że są piecami dymnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety moje obserwacje są podobne. Nie wiem na jakiej podstawie ten piec uzyskał certyfikat ekologiczny ( chyba za przysłowiowego świniaka). Ciekaw jestem co na to sprzedawca- EKO DOM. Widzę, że zabiera głos na forum. Może on ma jakąś cudowną formułę ustawień. Mój kontakt telefoniczny z nim miły ale zdawkowy. Przez telefon nie można spokojnie porozmawiać i wyjaśnić problemów. Liczę że firma EKO DOM zabierze głos w tym temacie.

Bogdan

 

PS. Pan Wróblewski. Ja niestety mieszkam również w reprezantycyjnej miejscowości (Poronin: dawiej atrakcja turystyczna typu pomnik Lenina, obecnie Tatry, również obecnie tańsza sypialnia Zakopanego).

Nie chciałem tworzyć nowego tematu a propos pieca KMG 1, ale tak wyszło wskutek nieznajomości zasad portalu ( nota bene (bez wazeliny) - super potral dla problemów grzewczych zwykłych ludzi jak my).

Obecnie rozesłałem wici do nawiększych producentów kotłów tłokowych w Polsce (czyli do zagłębia kotarskiego w Plewszewie) i zobaczę co oni odpiszą w temacie dymku z komina. PS pozostałe informacje na priv. Pozdrawiam wszystkich użytkowników KMG-1 i czekam na e-mail od sprzedawcy EKO_DOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem pana Bogdana że nie umie ustawić sobie parametrów pracy kotła . w końcu jest lekarzem i wcześniej tylko załączał kocioł i uzupełniano mu olej w zasobnikach.

Co do opału to też nie jest to jego dziedzina aby się znać .

Dzisiaj dzwoniłem do niego i umówiliśmy się że przyjedziemy do niego napalić mu w piecu i ustawić parametry. Przy okazji sprawdzimy co jest nie tak że tak mu kocioł dymi . chciałem nawet dzisiaj tam jechać ale pan Bogdan powiedział że zadzwoni .Umówiliśmy się wstępnie na sobotę. Nie wiem jakim opałem i skąd pan pali ale zabierzemy z sobą trochę opału z kopalni Piast o nazwie retopal

 

http://www.kwsa.pl/index.php?m=38&ind=1&menu=3

 

Na odległość nie mogę stwierdzić co ma pan nie tak albo z ustawieniami albo z innymi rzeczami związanymi z paleniem, ale napiszę później jak się zakończyła ta sprawa. W końcu u nas w okolicy są setki tych kotłów i pali się w nich i miał i groszek bez żadnych problemów. Kwestia tylko odpowiedniego ustawienia parametrów pracy na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Dziękuję za telefon, jak pisałem wcześniej - miły kontakt z EKO DOM . Zapraszam - umówimy się telefonicznie. Mam nadzieję, że skończą sie moje problemy z paleniem. Na marginesie palę obecnie oryginalnie workowanym Retopalem z Juliusza z Sosnowca, ponieważ jest droższy o 150 zł niż opał luzem, ale daje pewniejszą gwarancję jakości. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zgłębiając temat prawdopodobnych przyczyn rzekomego dymienia pieca KMG-1 natrafiłem na ciekawy artykuł, który rzuca pewne światło, jak mi się wydaje na tę sprawę. Warto się z nim zapoznać. Dodam, że właśnie rozważam zakup w.w. pieca, lecz dylematy jakie są udziałem pewnej części użytkowników, nie pozwalają mi bez obaw zdecydowac się na zakup. Zapraszam do przeczytania.

http://www.polskiinstalator.com.pl/artyk/2...ly-grzewcze.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jest to pisanie samemu do siebie, ale muszę to zrobić ,żeby być uczciwym wobec sprzedawcy. Przyjechał nawet z pracownikiem od producenta, ze swoim węglem do próby. Taka dbałość nie zdarza się powszechnie. Co prawda nie udało się uzyskać czystego dymu świadczącego za ekologicznością , ale na węglu z Piasta czy workowanym oryginalnie z Sosnowca znacznie lepszy niż mój. Zaczynam wierzyć ,że jest to kocioł ekologiczny, rzeczywiście na ostatnich ustawieniach podanych przez producenta dymienie jest niewielkie. A na bardzo dobrym węglu myślę, że nie byłoby go wcale. Tylko gdzie go kupić???. Wnoszę to stąd, że próbowałem palić miałem ze Staszica i z komina w ogóle nie było widać dymu tylko gorące powietrze. Jednak zrezygnowałem z miału, gdyż zawiesza się w podajniku , mimo że opał wydawał się być suchy, a ponadto na ruszcie spiekał się. Rozbijanie spieków i przepychanie miału w zasobniku 2x dziennie jest uciążliwe. Poza tym popiołu z szufladzie zbierało sią 10x więcej niż przy groszku. W ostatecznym rachunku polecam ten piec i sprzedawcę innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

Właśnie stoję przed wyborem Stalmark 25kW albo KMG-1

Powierzchnia użytkowa ok. 160m2, głównie przez skosy ale gdyby policzyć obrys parteru z garażem i poddasza to wychodzi 226m2. Budynek w miarę dobrze ocieplony. Do tego jeszcze ogrzewanie ciepłej wody.

Zastanawiam się nad KMG-1 albo Stalmarkiem 25kW. Cena praktycznie identyczna - 6800zł.

Stalmark chyba częściej stosowany zaś KMG-1 wydaje się mieć lepsze parametry np. pojemność zasobnika 140kg a nie 90.

W temacie pieców na paliwo stałe jestem całkiem zielony więc bardzo proszę o rady który wybrać.

Pozdrawiam,

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie stoję przed wyborem Stalmark 25kW albo KMG-1

Powierzchnia użytkowa ok. 160m2, głównie przez skosy ale gdyby policzyć obrys parteru z garażem i poddasza to wychodzi 226m2. Budynek w miarę dobrze ocieplony. Do tego jeszcze ogrzewanie ciepłej wody.

Zastanawiam się nad KMG-1 albo Stalmarkiem 25kW. Cena praktycznie identyczna - 6800zł.

Stalmark chyba częściej stosowany zaś KMG-1 wydaje się mieć lepsze parametry np. pojemność zasobnika 140kg a nie 90.

W temacie pieców na paliwo stałe jestem całkiem zielony więc bardzo proszę o rady który wybrać.

Pozdrawiam,

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Właśnie stoję przed wyborem Stalmark 25kW albo KMG-1...

 

 

miałem ten sam dylemat i ...

po obejrzeniu obu pieców u sprzedawcy lepsze wrażenie zrobił na mnie stalmark

kmg jest jeszcze nie dopracowany robi wrażenie szybkiego i niezbyt dokładnego montażu itp

skłoniłem się do stalmarka ... ale w ostateczności zamówiłem w swojej okolicy piec tańszy (ale nie o cenę mi chodziło) ...jest solidniejszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
miałem ten sam dylemat i ...

po obejrzeniu obu pieców u sprzedawcy lepsze wrażenie zrobił na mnie stalmark

kmg jest jeszcze nie dopracowany robi wrażenie szybkiego i niezbyt dokładnego montażu itp

skłoniłem się do stalmarka ... ale w ostateczności zamówiłem w swojej okolicy piec tańszy (ale nie o cenę mi chodziło) ...jest solidniejszy

 

Ale KMG ma generalnie grubszą blachę (dane m.in. z eko-kotły i strony Stalmarka) i jest relatywnie tańszy.

Poza tym ponoć KMG ma moc stopniowaną a Stalmark nie (?)

Skoro KMG ma większą moc przy tej samej cenie, możnaby stosować mieszankę trocin i miału.

Co sądzicie o tym wszystkim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli jakieś konkretne wady?

 

witam

 

nie!

i nie oceniam całości pieca który i tak b.wysoko cenię (miałem go przecież kupić)

chciałem powiedzieć że produkt ma jeszcze wady wieku dziecięcego które wcale go nie dyskwalifikuja!

lecz mając przed sobą dwa produkty o b.zbliżonych parametrach i cenie człowiek zaczyna się "czepiać" szczegółów i to one w końcu decydują o wyborze (wychodzę z założenia że jeśli ktoś nie dba o szczegóły to może popełniać i większe niedoróbki) a nawet jeśli nie to dlaczego mam mieć słabo "spasowane" drzwiczki , krzywo przycięte obudowy, nity na samym skraju blachy a nawet przechodzące poza krawędź itp.

oczywiście jak mówi mój mechanik (gdy się czepiam swojego samochodu) - "to nie wpływa na pracę silnika" - tak tu nie ma wpływu na spalanie i sprawność pieca ale... ale wprowadza pewne zachwianie wiary w producenta w jego podejście do produktu i klienta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
po obejrzeniu obu pieców u sprzedawcy lepsze wrażenie zrobił na mnie stalmark

kmg jest jeszcze nie dopracowany robi wrażenie szybkiego i niezbyt dokładnego montażu itp

skłoniłem się do stalmarka

 

 

Witam.

Mam pytanie. Gdzie Pan mógł spokojnie pooglądać oba piece?

 

Pozdrawiam Waldi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wybrałem Stalmark 25kW.

Przyczyny:

- Większa sprawność (przynajmniej teoretycznie ale kanałów jest 5 a nie 4)

- Więcej drzwiczek do czyszczenia kanałów

- Lepsze komentarze na forach

- W przeciwieństwie do KMG-1 nikt nie skarżył się na gaśnięcie pieca

- Nieco niższa cena (6200 na www.kotly.com)

- Stalmark kupuje więcej klientów. Myślę że łatwiej uzyskać poradę, części itp.

 

Mimo wszystko muszę przyznać że KMG-1 też ma pewne zalety

- Większa moc

- Stopniowanie spalania (może w Stalmarku też dałoby się jakoś uzyskać)

- Nieco większy zasobnik

- Grubsza płyta paleniskowa

- Większa masa a co za tym idzie pojemność cieplna

Dodatkowo KMG ma większy popielnik ale chyba dlatego ma mniejsze nachylenie płyty paleniskowej i przez to może być gorsze spalanie, nawet gaśnięcie pieca.

Pozdrawiam.

Darek

 

ps. Zauważylem ze np. stop chce palić również drewnem więc jego wybór może być inny.

Ciekaw jestem opinii po rozpoczęciu użytkowania - wtedy będzie łatwiej stwierdzić który wybór był lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważylem ze np. stop chce palić również drewnem więc jego wybór może być inny.

Ciekaw jestem opinii po rozpoczęciu użytkowania - wtedy będzie łatwiej stwierdzić który wybór był lepszy.

 

tak masz racje chcę palić również drewnem itp.

myslę że rozruch będzie za jakieś 2 tyg. jak znajde czas to coś skrobnę

a to parę słów uzasadnienia jakie wysłałem koledze:

 

kupiłem kocioł "SUDERUS" ale wątpie czy znajdziesz o nim info w sieci.(choć firma zbudowała już kilka tysięcy piecy różnych mocy)

Zdecydowało rozeznanie miejscowego rynku, wywiady wśród znajomych itp.Poza tym sama konstrukcja bardziej do mnie przemawia.Spaliny w moim piecu wędrują nie poziomo jak w KMG-1 ale pionowo przez co osadzanie się popiołów itp.(wpływa to bardzo na sprawność pieca) jest minimalne a czyszczenie łatwiejsze,rzadsze .

Piec ten posiada duży ruszt do palenia ręcznego który zamontowany jest na stałe w związku z czym mogę palić odpady,drewno itp w zasadzie w każdym momencie bez uciążliwości montażu i demontażu dodatkowego rusztu.

Moc ok 30kW za 5 700zł jest moim zdaniem ok

I jeszcze jedna sprawa - przywóz,montaż , rozruch w cenie i oczywiście w razie problemów mam kontakt na miejscu

ps.

piec jest budowany na miarę tzn. przy złożeniu zamówienia producent przyjeżdża ogląda dom i kotłownie wykonuje pomiary (nawet drzwi przez które będzie musiał ten piec dostarczyć) wtedy ustala się moc i wymiary pieca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam Stop, czy jesteś zadowolony z kotła Suderus, bo ja nie wiem czy dobrze zrobiłem kupując go. Chodzi mi om efektywność spalania , o którą się boje z powodu małej ilości komór, a woda ogrzewana jest jedynie w kilku rurach przechodzących przez komorę spalania . W kotłach Stalmark i KMG 1 wygląda to inaczej i chyba lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Stop, czy jesteś zadowolony z kotła Suderus,

 

tak jestem

 

 

. Chodzi mi om efektywność spalania , o którą się boje z powodu małej ilości komór, a woda ogrzewana jest jedynie w kilku rurach przechodzących przez komorę spalania . W kotłach Stalmark i KMG 1 wygląda to inaczej i chyba lepiej.

 

może tylko wygląda

ja jestem usatysfakcjonowany mało tego myślę że zakup tego pieca to jedna z najlepszych inwestycji w dom jakie zrobiłem ostatnio a wydałem już ok. 80 kzł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dotyczy Stalmarka:

kupiłem mial (podobno wysoko energetyczny) ale mam taki problem że często muszę wybierać popielnik z powodu lekkiego "koksu" (przypomina to pumeks tylko że kolor czarny). Nie próbowałem paliwa z innych źródeł.

Wie ktoś, gdzie w Krakowie można kupić miał z którego zostaje mało popiołu i nie ma innych problemów?

kdap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzwoniłem do niego i umówiliśmy się że przyjedziemy do niego napalić mu w piecu i ustawić parametry. Przy okazji sprawdzimy co jest nie tak że tak mu kocioł dymi . chciałem nawet dzisiaj tam jechać ale pan Bogdan powiedział że zadzwoni .Umówiliśmy się wstępnie na sobotę. Nie wiem jakim opałem i skąd pan pali ale zabierzemy z sobą trochę opału z kopalni Piast o nazwie retopal

Zastanawiam się co jest na rzeczy, że sprzedawca decyduje się pojechać do klienta osobiście, a nie może zdecydować się publicznie podać nastaw sterownika, czy choćby wskazówek, w którym kierunku należy iść by spalanie było jak trzeba.

Nie muszę dodawać, że sam mam problemy z tym piecem, choć na tyle go opanowałem, że wygasa bardzo rzadko. Palę już drugi sezon, w kotłowni spędzam sporo czasu, ale jakoś nie udaje się znaleźć właściwych nastaw. Właściwych, czyli takich by piec nie wygasał, palił oszczędnie i ekologicznie.

A jak wynika z lektury nie tylko tego forum - problemy z tym piecem są powszechne - wręcz nie spotkałem ani jednej opinii pozytywnej bez zastrzeżeń.

Największe problemy są właśnie z ekologicznością - czarny dym i sadza to norma.

Wypróbowałem już cztery rodzaje paliw, i zawsze to samo. Jedno z nich wręcz nie nadawało się do palenia - piec wygasał i do dziś, mimo pewnych doświadczeń, nie udaje mi się go spalić - resztki leżą do dziś w workach. A jest to fabrycznie workowany eko-groszek - podobno najlepszy z dostępnych.

Na odległość nie mogę stwierdzić co ma pan nie tak albo z ustawieniami albo z innymi rzeczami związanymi z paleniem, ale napiszę później jak się zakończyła ta sprawa.

No i nie napisał... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.