Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zauważyłem, że na retorcie mojego kotła przy podawaniu węgla tak jakby od strony podajnika węgiel nie był podawany równo ze strona przeciwległą.

Wygląda to mniej więcej tak, jakby górka węgla rosła od strony przeciwległej do podajnika, a co za tym idzie płomień nie jest równomierny na retorcie, ale większy z jednej strony Także popiół i niewielkie spieku są w większej ilości po tej "bardziej zasilanej" stronie.

Czy to normalne? Co może być przyczyną i jak sobie z tym poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka retorta???? zwykła, prostokątna, kwadratowa, obrotowa???????

zrób fotkę lub opisz. Może źle ustawiona lub źle uszczelniona, czynników jest wiele trzeba wiedzieć od czego zacząć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retorta zwykła okrągła (kocioł TAURUS EKO 25kW). Sprawdziłem i wydaje mi się, że uszczelniona od spodu jest ok (nie zauważyłem, żeby gdzieś uchodziło powietrze.

W trakcie spalania powstaje sporo spieków, nie sklejają się w jeden wielki, ale jest tego mniej więcej pół na pół z popiółem. Jak podajnik kilka razy poda węgiel i przesunie to co rozżarzone wyżej, to płomień na retorcie zaczyna byc jakby równy z każdej strony, ale tak jak opisałem, więcej popiołu i spieków wędruje na jedną stronę retorty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje przypuszczenia odnośnie nierównego spiętrzania opału są następujące:

ślimak dostarcza opał w poziomie a potem jest ono wypychane do góry przez napór tego co idzie ze ślimaka. Możliwe zatem że będzie się to odbywało niezbyt równo- zależnie od grubści ziaren w danej porcji i po którejś ze stron. zatem tym bym się zbytnio nie przejmował. Spieki mogą się tworzyć na skutek niewłaściwej ilości powietrza lub po prostu wynikać ze specyfiki opału. teraz już rzadko spotyka się węgle o niskiej spiekalności Ri<5zdarza się że jest w okolicy 20.

może też być źle wypoziomowana

zmiennych które mają wpływ na stan który opisujesz jest sporo. nie na wszystkie znam odpowiedź bo są dużo mądrzejsi na tym forum ale może na niektóre mi się uda odpowiedzieć.

zacznijmy od spalania- czy kociołek długo czy krótko grzejedo zadanej temperatury, jaki sterownik- dwustanowy czy nowszej generacji, jaki odbiór ciepła zapotrzebowanie???

cholera chyba za dużo na poczatek :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam około 160m2 nieocieplonego poniemieckiego domu. (nowe okna)

Obecne ustawienia:

podawanie 10 s

przerwa 55 s

podtrzymanie co 10 minut podaje przez 10 sekund i w tym czasie dmuchawa

Dmuchawa na 1 (mniej się nie da) i przysłonięta w około 60-70%. Płomień żółty.

Na kotle ustawione CO 60 stopni

Dodatkowo CWU 120L dla 3 dorosłych i 2 dzieci.

Obecne zużycie około 20-25 kg na dobę przy temp około 10 w dzień do -2 w nocy.

sterownik ST-37

Jeśli idzie o pracę, to w trybie pracy kocioł jest około 15 minut, po czym przechodzi w podtrzymanie. W tym czasie temp rośnie do około 63,5W chwili przejscia ponownie w tryb pracy temperatura spada do około 54 i wtedy zaczyna rosnac i cykl sie powtarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisz mi jeszcze jaki masz model dmuchawy. możliwe że w ustawieniach serwisowych masz właczony mocniejszy program dmuchawy i stąd na jedynce jej i tak spora moc. wyłącz sterownik, naciśnij i przytrzymaj przycisk wyjście i w tym czasie ponownie włacz sterownik. puść przycisk gdy usłyszysz sygnał dźwiękowy i wyświetli sie informacja o ustawieniach serwisowych. możesz się w nim poruszać tak jak po normalnym. prawie na końcu są dwa parametry dmuchawa - jeśli jest 0 to zmień na 1 strzałkami, potem niżej jedno oczko jest bieg rzdmuchu - ustaw 10.

wyłacz i włacz sterownik.

powinna się doć wyra xnie zmienić charakterystyka pracy dmuchawy. - będzie "łagodniejsza"

pozostałe parametry wydają sie dobre, spalanie trudno mi określić czy duże czy małe, raczej w normie dla takiej nieocieplonej powierzchni ale o tym wypowiedzą sie prędzej Ci którzy tak a owierzchnieogrzewają, ja mam domek około 100m2 i w tej chwili mam jakąś 1/3 pojwmnika groszku a zasyp był 13/10 około godziny 10 więc wychodzi jakieś 12kg/dobę ale tego nie porównu broń boże- inny dom inne zapotrzebowanie na ciepło i CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Przy okazji mam jeszcze 3 pytania:

Czym jest ten bieg rozdmuchu?

Czym tak naprawdę jest przestawienie tego typu nadmuchu na 1?

Na sterowniku w trybie serwisowym mam opóźnienie wyłączenie dmuchawy względem podtrzymania na 2 sec.

Czyli po podaniu węgla w podtrzymaniu ?(u mnie 10 sec co 8 minut) dmuchawa pracuje przez dodatkowe 2.

Czy tak jest ok, czy powietrze powinno być podawane dłużej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieg rozdmuchu to obroty z jakimi dmuchawa startuje- 10 oznacza że rusza od razu z maksymalnymi, im niżej ustawisz parametr tym wolniej będzie się rozkręcać do ustawionego biegu

przestawienie na 1 jest zmniejszeniem mocy dmuchawy. w zależności od jej mocy używa się własnie jednago z nich, słabsza to 1 mocniejsza to 0 inaczej dmuchawa słabsza na mocniejszym programie dmucha już od 1-go biegu ze sporą siła i potem jest ją trudno dokładnie ustawić. tyle wiem z instrukcji serwisowej tego sterownika.

ja mam ustawione opóźnienie dmuchawy chyba 20sek oraz opóźnienie podajnika 5 sek. oznacza to że w trybie podtrzymania najpierw rusza dmuchawa, po 5 sekundac podajnik a po skończeniu podawania dmuchawa pracuje jeszcze 20 sek

. sam musisz zdecydować czy chcesz mieć te czasy dłuższe czy krótsze. ja ustawiłem czas podawania w podtrzymaniu na 20 sekund żeby utrzymać kopiec na retorcie i przerwę w podtrzymaniu 20 minut. teraz wystarcza i piec "odpoczywa" nawet półtorej godziny jadąc z temperaturą od zadanych 56 do około 68 w dzień i 63 wieczorem, temperatura spalin nie spada mi poniżej 50stC. wiem bo wsadziłem termometr w rurę wylotową z pieca do komina :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Pokombinuję z tymi ustawieniami w podtrzymaniu.

A możesz napisać jeszcze jak masz ustawione czasu w trybie pracy i dla jakiego węgla?

Generalnie powoli dochodzę do coraz lepszych ustawień i nie ukrywam, że Twoje uwagi są bardzo cenne.

I tak z ciekawości, jak piec wchodzi w pracę, to do jakiej temperatury Ci spada, zanim zacznie ją podbijać?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Pollinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podam Ci chociaż uważam że musisz wypracować swoje ponieważ masz inne warunki pracy dla swojego kotła

podawanie 5sek

przerwa podawania 35sek

dmuchawa( model RV12 PK firmy ewmar) obecnie na 5 biegu w tym słabszym trybie pracy. mogę ją wreszczie ustawić ponieważ poprzedni egzemplarz sterownika miał uszkodzony regulator obrotów dmuchawy a dziś dostałem od producenta nowy na wymianę w ramach gwarancji. rzetelnie się zachowali i za to im wdzięczny jestem.

przy tej mocy dmuchawy temperatura spalin w trybie pracy dochodzi do 150stC

ale za cholerę Ci nie powiem jakim węglem palę. dzwonię do swojedo dostawcy a on mi mówi za ile tona i kiedy będzie, a jak ma kiepski to mi wali wprost zadzwoń za 3 dni jak będę mial nowy transport bo ten się dla Ciebie nie nadaje. na pewno nie jest czeski ale parametrów nie znam. z poprzedniego zasypu 100kg miałem jakąś 1/3 weglarki popiołu. nie jest źle.

jak startuje to potrafi spaść nawet o 10stC jak w tym samym czasie załączy się grzanie CWU zaś przy grzaniu CO to około 2stC ale to jest zależne od odbioru więc nie jest stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Oczywiście swoje ustawienia muszę dopracować indywidualnie. Chciałem mieć tylko jakiś punkt odniesienia.

Obecnie po Twoich uwagach poprzestawiałem kociołek i jutro sprawdzę jakie efekty (spieki, kopczyk i ubytek węgla).

Już widzę, że dmuchawa pracuje inaczej (obecnie 3 bieg i nie szaleje jak poprzednio).

Póki co ustawiłem pracę w podtrzymaniu tak jak Twoje a pracę mam 10 sec podawanie i 50 sec przerwa - nadmuch 3 bieg.

Najciężej będzie chyba wyregulować kociołek, żeby zawsze miał ładny kopczyk jak rozpoczyna pracę, ale to pewnie przyjdzie wraz z doświadczeniem i czasem spędzonym w kotłowni.

Jeszcze raz wielki dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

życzę Ci żebyś nie musiał go tam spędzić tyle co ja - najlepiej jak najmniej.

z tym kopcem to też nie możesz przesadzić bo przy bardzo małym odbiorze ciepła możesz kociołek do stanu alarmowego doprowadzić więc radzę się skupić na fazie pracy a podtrzymanie na razie traktować tylko jako dbanie by kociołek nie wygasł.

pisz o postępach

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to własna konstrukcja czy opatentowana już wcześniej??? ;)

ciekawa odmiana deflektora ale wydaje mi się że zbyt nisko osadzona nad retortą- to tylko moje zdanie ale właściwa wysokośc to jakieś 15cm . chociaż może jej kształt pozwala na dopalanie już tuż nad samym palnikiem??? nie jestem przekonany ale podoba mi się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chroniona patentem, a zakupiłem to w NT w Katowicach. Dodatkowo mam jeszcze jedno rozwiązanie o którym będę mógł napisać z chwilą uzyskania pozwolenia wynalazcy dla którego prowadzę test na sprawność spalania paliw o trochę większej spiekalności na palniku ni to rynna ni to trudno określić. Stożek mam zawieszony ok 2 cm nad palącym się złożem gdzie nabiera temperatury a po wyłączeniu się palnika oddaje ją z powrotem do paliwa powodując zapłon wydobywającego się gazu ze złoża. Stożek ten wytrzymuje mi trochę więcej jak sezon grzewczy ale za to mam czyściejsze spaliny i intensywniejszy płomień. Nie widzę tego rozwiązania w innych palnikach a szkoda bo może to rozwiązanie nie jednemu by pomogło uzyskać lepsze dopalenie paliwa. O drugim rozwiązaniu napiszę z chwilą uzyskania pozwolenia na ogólne upublicznienie a czas ten poświęcę na zaobserwowanie zachowania się tego czegoś w palniku rynnowym. Gdy paliłem poprzednio bez dopalacza to spalałem ok 10 % więcej paliwa teraz palę głównie miałami i odsiewką a z retortą pożegnałem się w ubiegłym sezonie. Kotłownię oglądam jak mam zimne kaloryfery (amnezja co do uzupełniania paliwa - starość nie radość). I jeszcze jedno - usadowienie stożka zbyt wysoko nie przynosi tak dobrego efektu. Ceramika wytrzymuje bez problemu, co to za materiał .... ?!! Pozdrawiampost-24904-0-41382000-1318975058_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

usadowienie stożka zbyt wysoko nie przynosi tak dobrego efektu.

czyli odmienna konstrukcja i inna niż w przypadku tradycyjnego deflektora zasada działania więc i sposób montażu.

Przyznaję ciekawa konstrukcja. wynalazca powinien może zmienić sposób montażu na podobny do deflektora i zarabiać kasę na montażu nad każdym palnikiem na podanej przez Ciebie właściwej dla tego urządzenia wysokości????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zauważyłem, że na retorcie mojego kotła przy podawaniu węgla tak jakby od strony podajnika węgiel nie był podawany równo ze strona przeciwległą.

Wygląda to mniej więcej tak, jakby górka węgla rosła od strony przeciwległej do podajnika, a co za tym idzie płomień nie jest równomierny na retorcie, ale większy z jednej strony Także popiół i niewielkie spieku są w większej ilości po tej "bardziej zasilanej" stronie.

Czy to normalne? Co może być przyczyną i jak sobie z tym poradzić?

 

Witam

wyślij mi zdjęcie retorty postaram się pomóc, nierówne "wysypywanie" węgla na retortę, poziomowanie itp nie ma zasadniczego wpływu na popraność spalania.

Problem tkwi w szczegółach :) jeśli jesteś ze śląska sprawa jest prosta

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pollinus

jak tam praca na zmienionych ustawieniach??? jakaś poprawa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Piec całą dobę popracował na nowych ustawieniach i oto co zauważyłem:

 

Dalej jest trochę spieków, ale już niedużo. Węgiel teoretycznie dopala się całkowicie, ale nie rozpada się całkiem na popiół, ale zostaje trochę kawałków, które jak się rozetrze w palcach to zostaje z nich tylko popiół.

Niestety jak wróciłem z pracy to zauważyłem, że nie ma takiego ładnego kopczyka jak powinien być, kiedy piec wchodzi z tryb pracy. W związku z tym po pierwsze zmniejszyłem czas przerwy w podtrzymaniu do 10 minut (podaje przez 20 s dmuchawa opóźnienie ma ustawione na 20s).

Ponieważ piec trochę długo dochodzi do zadanej temperatury (teraz około 18-20 minut, po czym około 45 min w podtrzymaniu) i zanim temp zacznie rosnąć spada do około 54 od zadanej 60, zmniejszyłem czas przerwy podawania do 45 s (podawanie 8s) i zwiększyłem bieg dmuchawy z 3 do 5. Będzie więcej węgla ale i więcej powietrza więc mam nadzieję, że wyższa będzie moc kotła (przy poprzednich ustawieniach chyba nie wyciskałem 25kw), no i mam nadzieję, że nie będzie dużych spieków, ale tym będę się martwił później.

Trochę dużo tych zmian na raz, mam nadzieję, że się nie pogubię :)

 

Może macie jakieś sugestie co do ewentualnych korekt ew. błędów w moim działaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro już rzuciłeś się tak ostro na te zmiany i ruszasz wszystko naraz to zapisu wszystkie - jaki dały efekt i porównuj potem.

jeśli masz dobrze dopalony węgiel niezbyt duż spieków( czasem njakość węgla nie pozwoli na sam pył w popielniku niestety) a tylko zbyt nisko spada po starcie z podtrzymania to ogranicz się tylko do regulacji - skrócenia przerwy w tej fazie lub wydłużenia w niej czasu podawania o 2-3 sek

resztę pozostaw bez zmian bo jak się rozjedzie to za boga nie będziesz wiedział gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te zmiany, to brały się głównie ze zwiększenia mocy dmuchawy. Zwiększyłem ją, ponieważ płomień był taki nijaki. Nie był ani biały ani czerwony, ale trochę nazbyt leniwie opływał deflektor.

Ponieważ zwiększyłem dmuchawę, to konsekwentnie zmniejszyłem czas przerwy w podawaniu, żeby żar nie cofał się w głąb retorty.

Teraz poczekam i zobaczę jakie efekty i ewentualnie skoryguję. Przy okazji czytając inny wątek trafiłem na link do krótkiego poradnika, który opisałeś na innym forum. Już przejrzałem i zastanawiam się, czy na weekend nie spróbować ustawić kotła od poczatku według niego i zobaczyć czy nie zrobię tego lepiej na krótszym podawaniu (5sec). Myślisz, że ma to jakiś sens? (oczywiście wypracowane dotychczas ustawienia cały czas notuję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sens będzie miało wszystko co doprowadzi Cię do oczekiwanego wyniku czyli właściwej pracy Twojego kotła. Moja metoda jest jedną z wielu i u mnie działa.

Piszesz że podnosząc dmuchawę zakładasz jednocześnie obnizanie się zaru- zwiększenie mocy o jeden poziom czy kilka % może skutkować lepszym dotlenieniem opału w strefie żaru i wzrostem sprawności spalania i niekoniecznie musi się przełożyć od razu na obnizanie żaru. Dlatego podkreślam wyraźnie żeby JEDEN parametr zmieniać naraz. jeśli chcesz korzystac z mojej metody to rób to już teraz- zmieniłeś nadmuch czekasz i obserwujesz, jak jest dobrze zostawiasz żar nadal wysoko to możesz jeszcze podnieść a jak zaczyna opadać to skracasz wtedy o 1-2 sek przerwę podawania lub delikatnie przymykasz przesłonę na dmuchawie ale ZAWSZE jedna rzecz naraz.

Walcz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to własna konstrukcja czy opatentowana już wcześniej??? ;)

ciekawa odmiana deflektora ale wydaje mi się że zbyt nisko osadzona nad retortą- to tylko moje zdanie ale właściwa wysokośc to jakieś 15cm . chociaż może jej kształt pozwala na dopalanie już tuż nad samym palnikiem??? nie jestem przekonany ale podoba mi się

Załatwiłem darmowy stożek ceramiczny do przeprowadzenia prób i testów. Napisz pod adres meilowy [email protected] i podaj swoje namiary do przesłania stożka. Sprawdź i podziel się spostrzeżeniami odnośnie jego działania. W kontakcie podaj NIK "Kessel|" Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ale nie czuję potrzeby eksperymentowania

mój zestaw działa i pracuje tak jak od niego tego oczekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.